Jakie zalety ma sandacz?

Jakie zalety ma sandacz?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sandacz zaliczany jest do ryb chudych charakteryzujących się niewielką zawartością kwasów omega-3. Ponadto należy mieć świadomość, że ryba jest świetnym źródłem pełnowartościowego białka. Rekomendowane jest jedzenie sandacza również ze względu na dużą zawartość witaminy D. Ryba znana jest także z licznych właściwości leczniczych. 

Wartości odżywcze sandacza

Warto wiedzieć, że sandacz tak samo jak mintaj czy dorsz posiada niską zawartość tłuszczu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zaledwie 100 gramach mięsa znajduje się zaledwie 1,2 g tłuszczu. Ponadto należy dodać, że w omawianej rybie jest najwięcej tłuszczów wielonienasyconych, które są bardzo korzystne dla zdrowia. W sandaczu można także znaleźć stosunkowo małe ilości kwasów tłuszczowych nasyconych czy cholesterolu. Ogromnym atutem ryby jest również fakt, że jest świetnym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. W 100 gramach sandacza znajduje się bowiem 19,1 g wspomnianego makroskładnika.

Witaminy i składniki mineralne sandacza

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sandacz jest świetnym źródłem witaminy B12, selenu czy witaminy D. Nie wszyscy mają świadomość, że w omawianej rybie znajduje się 44 µg selenu, co pokrywa 80% dziennego zapotrzebowania na wspomniany składnik. Selen oddziałuje także na poprawę odporności organizmu. Strzeże również czerwone krwinki przez niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Łowienie sandacza

Warto wiedzieć, że najlepiej jest łowić sandacza w takich miesiącach, jak sierpień, wrzesień i październik. Nie można zapomnieć, że wspomniane ryby preferują wody o żwirowym i twardym podłożu. Część sandaczy pływa nawet przy dnie stawu czy rzeki. Z kolei na żer wypływają dopiero po zachodzie słońca. Polują wtedy aż do wczesnego ranka.

Jak przyrządzić gotowany filet z sandacza?

Osoby, które mają w swojej kuchni garnek przeznaczony do gotowania na parze powinny koniecznie wykorzystać wspomniany przedmiot do przyrządzenia sandacza. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że ten rodzaj obróbki jest w stanie zarówno równomiernie dotrzeć do wszystkich zakamarków rybnego mięsa, jak i zatrzymać w nim praktycznie wszystkie mikroelementy. Można dzięki temu osiągnąć możliwie najbardziej delikatny smak. Trzeba zaznaczyć, że sandacz smażony albo pieczony jest świetną propozycją dla osób, które nie są zwolennikami intensywnych smaków. Nie można zapomnieć, by przynajmniej 60 minut przed gotowaniem dokonać zamarynowania mięsa sandacza. Podczas marynowania się ryby rekomendowane jest przygotowywanie dodatków np, sałatki. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com